1 hour payday loans

Broučí obři - červen

Valtice

ValticeMilovice

Milovice

Jižní morava. Valtice, Milovice, Břeclav, Lednice. Zde není problém zažít setkání třetího druhu s velikány broučí říše. Prosvětlené mýtiny či okraje dubového lesa se promění v podvečer v kouzelné místo, kde lze pozorovat dva naše největší obry mezi brouky.

Vydávám se za zvláštním dobrodružstvím. Chci v jeden den vyfotit dva naše největší brouky. Pravé obry. Zde na jižní Moravě nejsou rozhodně žádnou vzácností, ale to jim určitě neubírá nic na jejich kráse. Jedničkou mezi našimi brouky je náš nekorunovaný král - Lucanus cervus cervus (Linnaeus, 1758). S ním mám spojeny ty nejkrásnější ranné entomologické zážitky. Je to vlastně on, který mě k entomologii přivedl. Nejde popsat slovy, co se prožene hlavou dítěti, které zažije velké rojení tohoto druhu u dubu ronící mízu. Desítky soubojů samců, narážení samčích kusadel, hřmotné nálety v okolí stromu. Také si pamatuji jak jsem dostal vyhubováno od babičky, která mě měla po celé prázdniny na starost. Trávil jsem v lesích celé dny a vracel se až pozdě za tmy. Doteď babičku obdivuji, s jakou trpělivostí na mě denně čekala. Pak prohodila jen něco ve smyslu: "Zaséj jsi byu na těch škrobákách. Že se na ně nevyprdneš." Ale to už nešlo. Entomologie mě zcela pohltila. Dnešní cesta měla být takovou vzpomínkou na tyto krásná léta. Po návratu k entomologii v pozdějším věku už nejsou tito obři mým největším terčem obdivu, ale stále mají své kouzlo. Chtěl jsem si tohle kouzlo zachovat pro pozdější dobu ve formě krásných fotografií. Škoda, dříve to možné nebylo. Digitální fotografie zcela rozšířila můj pohled na entomologii. Jak rád bych měl vyfocené ono vzpomínané rojení roháčů z dětství. Bohužel, některé situace se jen těžko vrátí. Dnes to ani nečekám. Ale počasí je na setkání s roháči ideální. Teplý a dusný červnový podvečer. Najít tohoto brouka bylo otázkou okamžiku. Samice lezly po kmenech dubů a lákaly své partnery k páření. Netrvalo to dlouho a jeden nápadník velmi rychle dosedl nedaleko roháčí svůdkyně.

Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

Lucanus cervus cervus (Linnaeus, 1758). Brouk který k entomologii přitáhne mnoho školáčků ... v dětství fascinoval i mě.

Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

... a fascinace stále přetrvává ... je to skutečný král mezi brouky.

 Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

Lucanus cervus (Linnaeus, 1758) Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

Vyvinuté rohy samců jsou při soubojích velmi nebezpečnou zbraní, mnoho samců má na svém těle vzpomínku na tyto souboje.

 Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

Kusadla - smrtící zbraně samců ... větší bolest na neopatrných lidských prstech paradoxně dokáže způsobit štípnutí samičky.

Lucanus cervus (Linnaeus, 1758) Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

... forma s menšími kusadly byla popsána jako variace microcephalus.

 Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

... samička největšího našeho brouka Lucanus cervus cervus (Linnaeus, 1758).

Platycerus caraboides (Linnaeus, 1758)

... blízký příbuzný našeho velikána ... malý roháček Platycerus caraboides (Linnaeus, 1758).

 Dorcus parallelipipedus (Linnaeus, 1758)Gnorimus variabilis (Linnaeus, 1758)

Na kmeni je ještě jeden z rodiny menších roháčků Dorcus parallelipipedus (Linnaeus, 1758). V dutině stromu se schovává skrytě žijící zlatohlávek Gnorimus variabilis (Linnaeus, 1758).

K roháčovitým broukům patří i další dva vyobrazené druhy. I když se co do velikosti nemohou srovnat s roháčem obecným, vzhledem svou příbuznost rozhodně nezapřou. Roháček kozlík - Dorcus parallelipipedus (Linnaeus, 1758). je druh velmi běžný, zejména v nížinách. Je černý, samice má na rozdíl od samce menší hlavu a užší štít. Podařilo se mi spatřit také modře zbarveného roháčka kovového (Platycerus caraboides). Brouci přezimují v kukelních komůrkách a na jaře se živí pupeny stromů. V jedné z dutin velkého dubu narazím i na zajímavého zlatohlávkovitého brouka Gnorimus variabilis (Linnaeus, 1758).

požerek Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758

požerek Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758 požerek Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758

požerek Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758 požerek Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758

... známky života larev několika genarací tesaříka Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758 jsou viditelné všude na starých dubech.

Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758

Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758

Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758 Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758

Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758 Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758

Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758 Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758

 Cerambyx cerdo cerdo Linnaeus, 1758 ... úžasný tesařík násobící svou už tak úctyhodnou velikost dlouhýmii tykadly.

Druhým broučím obrem po kterém dnes pátrám, je tesařík obrovský (Cerambyx cerdo). Velikost 24-53 mm, černohnědý, špičky krovek má červenohnědé. Samci mají dlouhá tykadla, která mohou být téměř 2x delší než tělo. Larva se vyvíjí 3-5 let především ve sluncem ozářených dubech a dorůstá délky až 90 mm. Brouk má převážně večerní a noční aktivitu. Na mnoha místech je ohrožen vyhubením. V celém komplexu Lednicko-valtického areálu není žádnou vzácností. Naopak. Jeho známky přítomnosti jsou k vidění téměř na všech staletých dubech v širokém okolí. Bylo kolem 19. hodiny a v dálce už to vypadalo na bouřku. Udělalo se velmi teplo a dusno. Přesně tyhle podmínky mají tesaříci nejraději. Že mám pravdu, jsem si mohl ověřit chvíli po vstupu do lesa. Na starých dubech, které byly již značně poznamenány vývojem několika generací tohoto tesaříka, se dalo zahlédnout několik dospělých brouků. Obrovská tykadla samců se lehce pohupovala v mírném večerním vánku a samičky se je snažily přivábit. Bohužel čas, kdy je můj fotoaparát schopen v terénu fotit se velmi rychle chýlil ke konci. Jsem rád za tahle setkání.

 Rendez-vous

Chrám zasvěcený samotné bohyni lovu Dianě - Rendez-vous z roku 1812 na okraji Valtic. Chrám je ozdoben dráždivými výjevy. Mezi ty nejzajímavější patří Diana laškující se psem či Kupido pozorující koupající nymfy.

Rendez-vous Kaple sv. Huberta

Na vrcholu chrámu jest psáno: „Chrám tento, jasná ty Fébovo sestro, je zasvěcen tobě, bez škody ať roste k poctě tvé háj ten stále." Ve spodních partiích kaple jest psáno: "Jitka." A spoustu dalších inteligentních frází. Každá kultura má něco do sebe.

Sv. Hubert Minaret

Minaret Janův hrad

Janův hrad Zámek Lednice

Zvláštní architektura na vás dýchá ze všech stran. Honosný zámek Lednice jakožto sídlo Lichnštejnů patří k vrcholům umění. Či kýčovitosti? Posouzení nechám na vás. Každopádně se zde můžete setkat s takovou vychytávkou jako je např. umělá jeskyně s natrhanými krápníky z Moravského krasu. Dalšími skvosty rozlehlého Lednicko-valtického areálu patřícího do seznamu památek UNESCO jsou stavby jako Rendez-vous, též zvaný Dianin chrám. Kaple sv. Huberta a rozhledna Minaret, která je ideálním místem na pozorování širokého okolí. Podivný Janův hrad ležící v podivínském katastru je replikou zříceniny středověkého hradu. Aby byla iluze co nejdokonalejší, kameny se pro stavbu přivážely z nedalekého Velkomoravského hradiště Pohansko. Navíc stojí na bažinatém podloží, které se muselo složitě zpevňovat.

vrchol architektury

I takhle vypadá světové a kulturní dědictví UNESCO. Jako bych slyšel slova klasika: "Ona je skutečně dobře vyvinutá. Já se vám kamarádi přiznám. Když se nikdo nedíval. Tak jsem si ji tudle poplácal."