1 hour payday loans

Aegosoma scabricorne (ČR a SK) - srpen 2006

Soutok Moravy a Dyje

Soutok Moravy a Dyje. Stojím v ČR a přemýšlím zda přeplavat do Rakouska (vpravo) či Slovenska (vlevo).

Pohansko Pohansko

Pohansko Pohansko

 

Čápi, čápi, čápi, čápi ... Ciconia ciconia ciconia (Linnaeus, 1758).

Začíná fotografické pátrání po hledaném obru mezi tesaříky. Mé první kroky vedou na Pohansko v okolí Břeclavi. Zde by se měl tesařík vyskytovat. Jsou zde zachovalé lužní porosty a také jedny z největších hnízdišť čápů. Procházím se po nádherném kousku přírody. Dorazím až na cíp naší republiky. Soutok Moravy a Dyje zde rozděluje hranice tří států. Okolní lesy jsou téměř neprostupné. Často velmi zrádné a plné slepých ramen. V létě se navíc přidává bonus ve formě komárů.

Bratislavský luh

Bratislavský luh. Téměř totožné místo ... jen je tady hrozné pivo a slabší hokej ... ale lepší holky ...

 Bratislavský luh

Pahýl nese viditelné požerky tesaříka Aegosoma scabricorne (Scopoli, 1763).

Bratislavský luh Aegosoma scabricorne

Po neúspěšném pátrání se přesunuji do okolí Bratislavy. Z fotovýpravy jsem si dovezl také jedno ponaučení. "Nikdy nestrkej hlavu do dutiny stromu." Při prohledávání nemusíte narazit jen na vzácné druhy brouků. Tento had zde hledal únik před spalujícím žárem slunce. Zůstali jsme oba v úleku, když se naše hlavy potkaly v jeho úkrytu. Naštěstí se všude neschovávali jen hadi, ale také hledaný tesařík.

Dunaj

Vlny jako v Chorvatsku.

Dunaj Dunaj

Chvilka odpočinku u Dunaje po náročné cestě. Nakonec dojde i na koupání ...

Posouvám se ještě více dolů po toku Dunaje. Četnost setkání se s Aegosomou se stále více násobí. Na stařičkých vrbách je zejména v noci velmi živo. Tady mé putování za tímto impozantním tesaříkem končí.

 Salix viminalis

Vrba košíkářská (Salix viminalis L.)

Salix viminalis Salix viminalis

Salix viminalis Salix viminalis

 Tohle se vidí už málo ... krásně zachovalé Salix viminalis L. ... samozřejmě silně napadené hledaným tesaříkem.

Aegosoma scabricorne

Aegosoma scabricorne Aegosoma scabricorne

Aegosoma scabricorne Aegosoma scabricorne

Aegosoma scabricorne (Scopoli, 1763).

Aegosoma scabricorne je velmi vzácný 30 - 50 mm velký tesařík, nápadný svým žlutavě nebo červenavě hnědým zbarvením s jemným přilehlým šedým ochlupením. Tykadla samců jsou o něco delší než tělo, jejich přední články jsou na vnitřní straně zoubkované, u samic přesahují tykadla jen nepatrně polovinu těla. Štít je po stranách bez trnů. Larva dorůstá velikosti až 70 mm a vyvíjí se ve starých listnatých stromech, především vrbách a topolech. Nejčastěji probíhá vývoj v odumřelých částech dřeva živých stojících stromů s dostatečnou vlhkostí, např. v místech kde byla kůra odřena ledy, nebo v odumřelém dřevě dutých stromů. Méně často se vyvíjí také v dolních částech silnějších mrtvých stromů. Ve stejném dřevě se často vyvíjí více generací najednou.. Vývoj je víceletý, převážně tříletý. Doba výskytu dospělých brouků je v VI. - IX. měsíci. Je to večerní a noční druh především břehových a lužních lesních porostů. Imága jsou přes den skryta v dutinách, štěrbinách nebo chodbách larev apod.

Aegosoma scabricorne

Aegosoma scabricorne (Scopoli, 1763). Po setmění přichází jejich čas.