1 hour payday loans

Maďarsko (Visegrády - Hegység) - květen

Štůrovo Esztergom

Přejezd hranic směr Esztergom ... krásná vyhlídka z mostu ... a už jsme v Maďarsku ...

Jeden krátký rozhovor s mým kamarádem Láďou stačil na to, abych se opět vrátil do Maďarska a podlehl tak volání místních nekonečných hvozdů. Jeho snem bylo na vlastní oči spatřit broučího obra mezi tesaříky. Já mu měl ke splnění jeho snu výrazně pomoci. Mým cílem se pro změnu mělo stát setkání s místním klenotem mezi střevlíky. Znal jsem místo a měl jsem čas a tak naší rychlé akci nic nebránilo. Výpravičku jsme naplánovali jen na jeden den s přespáním. Podvečerní příjezd a na druhý den zase podvečerní odjezd. Stylově jsem si zabalil pravou maďarskou čabajku něco málo pití a už jsem mířil na nádraží pro mého kamaráda, který byl už půl dne na cestě a netrpělivě čekal na ty pravé broučkařské zážitky.

Visegrády - Hegység

Visegrády - Hegység Visegrády - Hegység

Visegrády - Hegység

Skládky dřeva jsou dobrým místem kde se můžeme pokusit hledat Morimuse ... skutečně dobrým místem ...

Příjezd na místo byl velice rychlý a kupodivu proběhnul bez větších komplikací. Nepočítám-li menší zdržení při průjezdu Bratislavou. Na místě nás již čekalo nekonečné množství dřeva a vybízelo k podrobnému průzkumu. Láďa byl ohromen stejně jako já poprvé. "A to tady toho dřeva je minimálně o polovinu méně než minulý rok" prohlásil jsem suše, tak abych ho dostal ještě víc. To už mě ale moc nevnímal a pobíhal v okolí první skládky.

Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862) Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862) Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862) Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862) - nejde na skládkách přehlédnout

První nálezy na sebe nenechaly dlouho čekat. Ono přehlédnout tesaříka Morimus funereus (Mulsant, 1862), na skládce dříví je takřka nemožné. Pokud ale chcete jít úspěchu naproti, podrobné a bedlivé prohlížení klád se určitě vyplatí. Přeci jenom jsou někteří jedinci schováni více mezi složenými metry a na šedé kůře buků jsou velice dobře maskováni. Na skládkách ovšem převažovalo spíše dubové dříví. I tak to chtělo stoprocentní soustředění. Některá imaga byla v okolí povalujících se klád na zemi, kde byla mezi listím také dobře maskována. V denních hodinách jsem tyhle mohutné tesaříky vždy pozoroval ve stejném či dokonce větším množství než za soumraku nebo v noci. Dobu jejich největší aktivity jsem však vypozoroval spíše v pozdějších odpoledních hodinách.

Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862)

Morimus funereus (Mulsant, 1862) je na skládkách dříví běžným tesaříkem

Na kládách je sice živo, ale o pestrosti druhů určitě nelze hovořit. Po minulých zkušenostech s aberativními jedinci druhu Rhagium sycophanta (Schrank, 1781) si dávám na tohoto tesaříka velký pozor a snažím se, aby neunikal mé pozornosti. A skutečně opět objevuji dvě imaga zcela odlišné od běžného zbarvení. Na tuhle místní raritu jsem si velice rychle zvyknul a je pro mě výrazným zpestřením místní broučí fauny.

Rhagium sycophanta (Schrank, 1781)

Rhagium sycophanta (Schrank, 1781)

Rhagium sycophanta (Schrank, 1781)

Rhagium sycophanta (Schrank, 1781)

Na kládách a v jejich okolí se kromě exoticky vzhlížejících Morimusů neobjevuje žádný z více zajímavějších druhů brouků. Na osluněné části metrového dříví naletují po stovkách různé druhy krasců Agrilus ssp. Společně s těmito drobnými krasci jsou tu ještě dva větší druhy a to Agrilus biguttatus (Fabricius, 1777) a Chrysobothris affinis affinis (Fabricius, 1794). Stejně jako minule jsou zde nejčastějšími obyvateli tesaříci Pyrrhidium sanguineum (Linnaeus, 1758), Anaglyptus mysticus (Linnaeus, 1758) a zejména Phymatodes testaceus (Linnaeus, 1758) ve všech svých možných barevných aberacích.

Clytus arietis (Linnaeus, 1758)

Anthaxia sp.

Dorcus parallelopipedus (Linnaeus, 1758)

Dorcus parallelopipedus (Linnaeus, 1758)

Když Láďa obdivuje Morimuse na skládkách mám čas na focení veškerého hmyzího dění kolem ...

Na bukové klády přilítne i tesařík Sticoleptura scutellata (Fabricius, 1781). Dále tady pobíhají tesaříci Clytus arietis (Linnaeus, 1758) a Xylotrechus antilope (Schönherr, 1817). Také velice hojně Plagionotus arcuats (Linnaeus, 1758) a Plagionotus detritus (Linnaeus, 1758). Nehybně na kládách sedí Mesosa curculionoides (Linnaeus, 1761) a Leiopus nebulosus (Linnaeus, 1758). Dokonce zahlédnu po jedné kládě hbitě přeběhnout Poecilium rufipes (Fabricius, 1776).

Morphocarabus scheidleri ssp. scheidleri = jucundus Csiki, 1906

Morphocarabus scheidleri ssp. scheidleri = jucundus Csiki, 1906 Morphocarabus scheidleri ssp. scheidleri = jucundus Csiki, 1906

Morphocarabus scheidleri ssp. scheidleri = jucundus Csiki, 1906

Morphocarabus scheidleri ssp. scheidleri = jucundus Csiki, 1906 Morphocarabus scheidleri ssp. scheidleri = jucundus Csiki, 1906

Morphocarabus scheidleri ssp. scheidleri = jucundus Csiki, 1906

Morphocarabus scheidleri ssp. scheidleri = jucundus Csiki, 1906 je skutečným broučím klenotem.

Nabaženi pohledem na desítky Morimusů a také dalších druhů se Láďa i já začínáme věnovat mému vysněnému střevlíkovi. Při své minulé výpravě jsem si všimnul, že klády kromě různorodého hmyzu a jiných živočichů lákají samozřejmě i jejich predátory. Mezi takové predátory lze řadit i velké dravé střevlíky rodu Carabus. Z nich jsem minulou výpravu na kládách viděl lovit můj vysněný druh Morphocarabus scheidleri ssp. scheidleri = jucundus Csiki, 1906. Doufal jsem, že to nebude náhoda. Dlouho jsme neotáleli a dali se do hledání. Jako nejvíce vhodné se nám zdáli volně pohozené metry a špalky v okolí skládek. Začali jsme je postupně odvalovat. Další minuty nelze nijak sáhodlouze popisovat. Musí se to zažít. A hlavně vidět. Postupně se z okolí klád ozývaly jen výkřiky: "Já mám tady červenýho! ... Já tady taky! ... Je takovej bronzově červenej ... Tý vole tady je modrej! ... a tady zelenej s červeným okrajem! ... tady je bronzově zelene!j ... já tady mám zase modrýho z fialovým okrajem!" Barvy na slunci házely neskutečné odlesky a my se pomalu dostávali do extáze. Po dlouhém hledání jsme zjistili, že se střevlíci skutečně zdržují nejvíce u srovnaného dříví. Dokonce i tam kde už byly klády delší čas odvezeny, jsme je nacházeli s větším úspěchem než kdekoliv jinde v lese. Po lesních cestách jsme pro změnu nalézali druhy jako Archicarabus nemoralis ssp. nemoralis Müller, 1764, Eucarabus ullrichi ssp. ullrichi = intercessor Sokolar, 1912 a Eucarabus ullrichi ssp. ullrichi Germar 1824, nebo Tachypus cancellatus ssp.cancellatus Iliger, 1798.

Erigeron annuus L

Agapanthia cardui (Linnaeus, 1767) na turanu ročním (Erigeron annuus L. = Stenactis annua)

Erigeron annuus L.

Procvičte své lovecké oko v následujícím kvízu. Kdo najde všechny tři Agapanthie zapisuje si bod!

Erigeron annuus L.

Agapanthia cardui (Linnaeus, 1767) Agapanthia cardui (Linnaeus, 1767)

Agapanthia cardui (Linnaeus, 1767)

Agapanthia cardui (Linnaeus, 1767)

Agapanthia cardui (Linnaeus, 1767) na živné rostlině. Někde sedělo až pět brouků na jedné rostlince.

Vydáváme se pomalou chůzí k autu. V okolí cest prohlížím zajímavou rostlinku jménem turan roční (Erigeron annuus L.). Je to druh nepůvodní, zavlečený ze Severní Ameriky. U nás i v okolních státech je už ovšem zcela zdomácnělý. Tak zdomácnělý, že si ho jako jednu ze svých živných rostlin vybral běžný, ale velice pěkný tesařík Agapanthia cardui (Linnaeus, 1767). Ráno když jsme tudy procházeli, měli jsme možnost shlédnout krásné scenérie s těmito krasavci. Na jedné rostlince bylo možné spatřit až pět dospělců, čekajících až je paprsky slunce vyhřejí na provozní teplotu. Do té doby jen tak sedí a nehybně čekají. V tuhle pozdní odpolední hodinu to bylo už marné hledání. Většina brouků už byla rozlítaná do širokého okolí a focení při jejich nejvyšší aktivitě nepřichází v úvahu. Byl jsem rád, že jsem si na ně brzy ráno udělal čas a pár snímků pořídil.

Pedestredorcadion scopolii (Herbst, 1784) Pedestredorcadion scopolii (Herbst, 1784)

Pedestredorcadion scopolii (Herbst, 1784)

Pedestredorcadion scopolii (Herbst, 1784)

Když vyjíždíme z lesního stínu opět do otevřené krajiny u Dunaje, máme před sebou už jen jediný cíl. Chtěl bych ještě letos spatřit a vyfotit jeden druh dorcadiona, na kterého jsem si doposud neudělal čas. Čehož jsem neustále litoval a tak se mi podařilo přemluvit Láďu, že se chvíli projdeme po hrázích Dunaje a trochu se opálíme při hledání tesaříka Pedestredorcadion scopolii (Herbst, 1784). Na místě už slunce pěknou dobu do porostu pořádně přitápělo. Až se mi honilo hlavou, jestli to i pro dorcadiony není až moc horko. Při tak ostrém slunci se umějí schovávat pěkně ve stínu drnů trav a pro lidské oko se tak stávají jen těžko spatřitelní. I pokročilá roční doba hrála bohužel proti nám. Přesto jsme nepřestali doufat. Procházka na přímém slunci nám ovšem nepřinesla jen krásné červeně opálené tělo, ale taky úspěch ve formě dorcadionů. Sem tam nějaký přeběhnul přes cestu, a i když byly velice čilí, několik fotek se mi přes to poštěstilo pořídit. To mi ke spokojenosti stačilo. Mohli jsme vyrazit na cestu domů.

Hráz Dunaje Domeček u Dunaje

Hráz Dunaje a malebná stavba lákala k zastavení ...

Katedrála v Ostřihomi

Tady jde entomologie ruku v ruce s kulturou ... Ostřihomská katedrála vystupující před Kováčovskými kopci.

Most Most

Nový most z roku 2001 nahradil ten zničený v roce 1944.

Bazilika

Katedrála v Ostřihomi ... úžasná to stavba ...

Při přejíždění Ostřihomského mostu cestou domů jsme mohli opět obdivovat krásné místní scenérie s bazilikou. Nikdy nebyl čas na to si ji prohlídnout. Přesto, mě vždy pohled na ni velice imponuje. Využili jsme našeho celkem volného programu a alespoň se šli projít po mostě a z něj jsme moli obdivovat tuhle úžasnou stavbu. Byl to krásný závěr našeho putování po Maďarsku.

Hranice Malacky

... přejezd mostu s krásnou vyhlídkou ... hranice směr Štůrovo a už jsme doma ... teda skoro. V okolí Malacek jsme obdivovali krásný a dokonalý ústup lesa. Jsme rádi že se dílo daří a těšíme se na novou průmyslovou zónu, kterých není nikdy dost ...