1 hour payday loans

Bzenec - duben

Váté písky

... písek kam oko dohlédne ... a možná ještě dál ...

Váté písky Váté písky

... to je známá a entomologicky bohatá lokalita Váté písky.

Ranní kapky rosy se třpytí na květech a vytváří vodní pavučiny na trávě. Mé nohy se propadají hluboko do písku a chůze se stává velmi obtížnou. Slunce ještě není vysoko nad obzorem, ale jeho paprsky již dokážou na kůži pěkně pálit. Mám před sebou ještě pořádný kus cesty. Na mém čele se objevují první krůpěje potu. Opar vytváří nad vlhkou trávou zajímavé scenérie, které lákají k fotografování. Na to však nemám ani nejmenší pomyšlení. Začínám být vyčerpaný a dehydratovaný. Překonávám jednu písečnou dunu za druhou. Matně si vybavuji, že na konci cesty mě někdo čeká. Nedokážu si vzpomenout kdo. Těžko si promítám i účel cesty. Vzpomínám na auto, které jsem nechal daleko za sebou. Mám vidiny ... pravá pouštní fatamorgána ... vidím před sebou několik postav. Jedna ke mně promlouvá: "Ty vole, kde seš tak dlouho? A odkud až jdeš?"

Euphorbia cyparissias L. Euphorbia cyparissias L.

Pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias L.) - živná rostlina tesaříka Oberea erythrocephala (Schrank, 1776).

Pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias L.)

Teprve začínal kvést. Utkvělá rosa na květech vyvolávala melancholické přírodní scenérie ...

Už si vzpomínám ... Před několika hodinami jsem zaparkoval auto v Rohatci a pěšky jsem se vydal do Bzence. Mám tady sraz s několika stejně zaměřenými šílenci. Dokonce se mně vybavuje i účel cesty. V ruce držím sklepávadlo. Po cestě jsem sklepal jen jednoho tesaříka Pogonocherus decoratus Fairmaire, 1855. Nic víc. Nějaké kovaříky, slunéčka a nosatce ... kterým nevěnuji pozornost. Je stále brzy. Borovice ještě nekvetou. Minulý rok tady bylo v tuhle dobu již celkem živo.

Tropinota hirta (Poda, 1761)

Tropinota hirta (Poda, 1761)

Tropinota hirta (Poda, 1761)

První jarní okupovatelé květů, zlatohlávci Tropinota hirta (Poda, 1761). Při focení jsem se trochu červenal ...

 Jediné květy, které cestou potkávám, patří pryšci chvojce (Euphorbia cyparissias L.). Slouží jako živná rostlina pro tesaříka Oberea erythrocephala (Schrank, 1776). Na něj je však ještě brzy. Jeho čas přijde až tak za tři týdny. Květy ale vítají první broučí návštěvníky. Nedočkavé zlatohlávky Tropinota hirta (Poda 1761), kteří se zde pokouší o zachování populace. Necháváme je v klidu a rozhodneme se změnit lokalitu.

Morava

Vcházíme do pískovny. Vybíráme ideální místo s dobrým přístupem k vodě. Hledáme jezírko, kde by se vyhřáté břehy daly lehce polévat vodou. Naším cílem je velmi zajímavý střevlíček Omophron limbatum (Fabricius, 1776). Ne, že by byl nějakou raritou. Tam kde se vyskytuje, lze ho nalézt většinou ve větším množství. Rozhodně jej ale nelze najít všude. Jeho tělo je uzpůsobeno životu na písčitých a případně jílovitých březích vod. Za dne je ukryt právě v písku a v noci se vydává na lov. Snažíme se ho vylákat z jeho úkrytu. Políváme písek a doufáme, že se právě trefíme na místo, kde je někde v chodbičkách pod povrchem ukrytý. Nejvíce se daří Lukášovi. Ten zřejmě objevil nějaké "omophroňácké sídliště" a z jednoho místa mu vylézá jeden hledaný střevlíček za druhým.

Lokalita střevlíčka Omophron limbatum (Fabricius, 1776)

Lokalita střevlíčka Omophron limbatum (Fabricius, 1776).

Hledání střevlíčka nás zmohlo a tak se na chvíli uklidňujeme u řeky Moravy. Já se brouzdám v okolních porostech. Mezi tím se zbytek naší skupinky vydává na cestu zpět do Bzence - přívozu. Přemlouvám se na návrat. Procházím měsíční krajinou v pískovně a mířím pomalu směrem k Rohatci. Cesta je opět únavná, ale je krásné počasí.

Bzenec Bzenec

Bzenec

Bzenec

Bzenec

Krásné industriální scenérie. Mohla by se tady natáčet hromada filmů.

Z vyprahlé pouštní krajiny se vydávám do okolních lesů a lesíků. Hledám porosty vrby jívy. Jen tak bezděčně procházím přes porosty kopřiv, které ještě zdaleka nedosáhli svého největšího vzrůstu. Využívám snadné průchodnosti a dostávám se na krásné místo s hledanými stromy. Už na první pohled se zdá být místo výjimečné. Je zde jeden výletový otvor vedle druhého. Některé jsou od krasců jiné zase od tesaříků. Dávám se do podrobného průzkumu, který se po chvilce vyplácí.

Bzenec

Za několik dní kopřivy dosáhnou podobné velikosti jako jívy v pozadí ... pak se k nim dostanou jen ti nejotrlejší.

Salix caprea L. Salix caprea L.

Porosty jívy (Salix caprea L.) hostí spoustu zajímavých broučích obyvatel. Mě zajímaly hlavně larvy tesaříků.

Salix caprea L. Salix caprea L.

Jíva nesoucí známky požerků tesaříků Xylotrechus pantherinus (Savenius, 1825) a Aromia moschata (Linnaeus, 1758).

Aromia moschata (Linnaeus, 1758)

Larva tesaříka Aromia moschata (Linnaeus, 1758).

V kořenových nábězích jsou požerky a larvy tesaříka Lamia textor (Linnaeus, 1758). V tenčích větvích jsou požerky a larvy tesaříka  Aromia moschata (Linnaeus, 1758). S ním tady jsou i menší larvy  bezpochyby patřící tesaříku, po kterém již delší dobu pátrám. Prozatím mi úspěšně unikal. Teď jsem se konečně dočkal a vyndávám ze dřeva několik kusů larev tesaříka Xylotrechus pantherinus (Savenius, 1825). Nakonec to byla velice úspěšná procházka. Jaro nezačíná špatně.

Lamia textor (Linnaeus, 1758) Lamia textor (Linnaeus, 1758)

Larva tesaříka Lamia textor (Linnaeus, 1758).

Lamia textor (Linnaeus, 1758)

Lamia textor (Linnaeus, 1758)

Lamia textor (Linnaeus, 1758)

Kukla tesaříka Lamia textor (Linnaeus, 1758).

Lamia textor (Linnaeus, 1758)

Lamia textor (Linnaeus, 1758)

Lamia textor (Linnaeus, 1758)

Lamia textor (Linnaeus, 1758)

Lamia textor (Linnaeus, 1758)

Vylíhlé imago tesaříka Lamia textor (Linnaeus, 1758).