1 hour payday loans

Meloe uralensis - březen

Dolní Bojanovice

Les v okolí Dolních Bojanovic nabízí mnohá sportovní vyžití ... tahle kláda například nahradí tělocvičné nářadí jménem kladina.

Jakmile se začalo oteplovat, vyhlížel jsem netrpělivě den, kdy konečně vyjedu na focení prvních broučích otužilců. Tak jako každým rokem se k prvnímu fotografování nabízejí majky, které jsou oprávněně považovány za posly jara. Ihned jak se rtuť teploměru dostala poprvé nad deset stupňů, naplánoval jsem si výlet do neprofláknutých končin v okolí malé vesničky Dolní Bojanovice. Krom běžných druhů majek jsem zde zaznamenal výskyt vzácnějšího druhu Meloe uralensis Pallas, 1777.

Carabus (Tachypus) cancellatus ssp. excisus Dejean, 1826

Carabus (Tachypus) cancellatus ssp. excisus Dejean, 1826 Carabus (Tachypus) cancellatus ssp. excisus Dejean, 1826

Carabus (Tachypus) cancellatus ssp. excisus Dejean, 1826

Carabus (Tachypus) cancellatus ssp. excisus Dejean, 1826 - větší než malé množství

Zkracuji si cestu přes les, kde se nachází zimoviště střevlíka Carabus (Tachypus) cancellatus ssp. excisus Dejean, 1826. Opět mi to nedá a musím udělat několik snímků. Mám štěstí a pod kůrou padlého dubu zimuje pospolu neskutečné množství tohoto brouka. Teplé slunečné dny jsou znát na jejich aktivitě. Myslím, že při těchto teplotách tady dlouho nezůstanou a rozeběhnou se po okolí. Je to úplně něco jiného, než když jsem je tu fotografoval při minulé výpravě zamrzlé v kusech ledu. Mám co dělat abych pořídil několik fotek a přikryl je opět  rychle kůrou. Některé jedince už slunečné paprsky startovaly k prvním jarním krůčkům po okolí.

Dolní Bojanovice Dolní Bojanovice

Vinná réva (Vitis sp.)

Psoa viennensis Herbst, 1797 Psoa viennensis Herbst, 1797

Psoa viennensis Herbst, 1797

Psoa viennensis Herbst, 1797

Phymatodes fasciatus Villers, 1789 Phymatodes fasciatus Villers, 1789

Phymatodes fasciatus Villers, 1789

Phymatodes fasciatus Villers, 1789

V okolí vinohradů začali aktivovat i místní vinaři a všude je to znát. Úhledně zastřižený vinohrad musí mít správný obyvatel Bojanovic zejména dříve než jeho soused. Je to hra nervů. Jakmile však začne jeden, řetězová reakce se už nedá zastavit. Nové hromádky přibývají geometrickou řadou. Ty staré jsou ovšem zajímavější. Těch je tu naštěstí také dostatek a já se můžu podívat, jak pokračuje vývoj tesaříka Phymatodes fasciatus Villers, 1789 či korovníka Psoa viennensis Herbst, 1797 vzhledem k panujícímu teplému počasí.

Dolní Bojanovice

Část nevyužitého sadu ... využívají majky Meloe uralensis Pallas, 1777

Meloe proscarabaeus Linnaeus, 1758 a Meloe uralensis Pallas, 1777

Meloe uralensis Pallas, 1777 a Meloe proscarabaeus Linnaeus, 1758

Meloe proscarabaeus Linnaeus, 1758

Meloe proscarabaeus Linnaeus, 1758

Meloe proscarabaeus Linnaeus, 1758

Meloe uralensis Pallas, 1777

Meloe uralensis Pallas, 1777

shot

VIDEO - Meloe uralensis Pallas, 1777 - VIDEO

Meloe uralensis Pallas, 1777 Meloe uralensis Pallas, 1777

Meloe uralensis Pallas, 1777 Meloe uralensis Pallas, 1777

Meloe uralensis Pallas, 1777

Meloe uralensis Pallas, 1777

To už mé kroky směřují na známé místo výskytu majek. V ovocném sadu, kam mířím, zřejmě nedávno ošetřovali stromy. A je to všude znát. Na trávě se nachází značný povlak neidentifikovatelného postřiku. Doufám jen, že to nezanechalo následky na majkách. Naštěstí se postřik nerozfoukal všude a jejich nejoblíbenější místo zůstalo bez poskvrny. První kusy Meloe uralensis Pallas, 1777 tady už spásají trávu. Na některých místech je to jeden brouk vedle druhého. Bojím se někam šlápnout, abych neudělal více škody. Je jich tady ještě více než minulý rok. Tomuto vzácnému druhu se tady viditelně daří. Užívám si focení, stejně jako majky si užívají první teplé sluneční paprsky. První majky ani teplé dny sice jaro ještě nedělají, ale vždy potěší.