1 hour payday loans

Carabus fest - březen

Jeseník

"Znám křišťálovou studánku kde nejhlubší je les, tam roste tmavé kapradí a zakopán jest pes" ... tedy jen obrazně.

 Je sobota. Dvanáctého března. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost zařadil poruchu chladícího systému atomové elektrárny ve Fukušimě na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní stupnice jaderných nehod. Mostecký hokejový klub ovládly příušnice a nemohl odehrát důležité utkání barážových bojů se šumperskými hokejisty. Michal Holomčík se prochází po rozvrzaných prknech břeclavského kulturního domu a obdivuje vystavené kusy střevlíka Carabus (Platycarabus) fabricii fassati Smetana 1955.

Jeseník

"... když usnou lesy hluboké a kolem ticho jest, pařezy i pařízky jsou plny zlatých střevlíků ... ale fest."

Ačkoliv se zdá poslední událost nejméně důležitá, zapíše se do dějin stejně jako ty předchozí. Určitě se o ní nedozví tolik lidí jako o poruše reaktoru, ale s příušnicemi může směle soupeřit. Navíc o posledních dvou událostech, ve večerním zpravodajství nepadlo ani slovo. Přitom by si poslední událost publicitu určitě zasloužila. Nechci zlehčovat otoky příušních slinných žláz v kabinách mosteckého týmu. Jsem si vědom, že u postpubertálních pacientů může dojít k zánětům varlete. Věřím také, že obléci si suspenzor s nateklými koulemi může činit někomu obtíže. Ovšem otoky se do dvou týdnů ztratí. Nadšení z krásného střevlíka přetrvává nadále. Vydrží minimálně do doby, kdy zmiňovaný amatérský entomolog a fotograf navštíví okolní přírodu malebného Jeseníku. Okouzlen krásou velkých druhů střevlíků rodu Carabus se opět pouští do pátrání po těchto klenotech naší fauny.

Carabus (Megodontus) violaceus Linnaeus, 1758

Carabus (Megodontus) violaceus Linnaeus, 1758  Carabus (Megodontus) violaceus Linnaeus, 1758 Carabus (Megodontus) violaceus Linnaeus, 1758

Carabus (Megodontus) violaceus violaceus Linnaeus, 1758

Carabus (Chaetocarabus) intricatus intricatus Linnaeus, 1761

Carabus (Chaetocarabus) intricatus intricatus Linnaeus, 1761

Malebná příroda Jeseníku Malebná příroda Jeseníku.

Přehlídka pestrosti místních druhů rodu Carbus ježto nazvána "Carabus fest" .

Dobrodruh, badatel, pasivní ekologický aktivista a amatérský pyrotechnik se vydává na životní cestu, kterou již téměř opustil. Vydává se vstříc nebezpěčí, aby odhalil střípky ze života těch největších dravců broučí říše. Neohroženě pronásleduje predátory, kteří dokážou spořádat šneka na posezení.

Cychrus caraboides caraboides (Linnaeus, 1758)

Cychrus caraboides caraboides (Linnaeus, 1758) 

 Probouzím se s pocitem vlhka. Slina na polštáři prozrazuje, že jsem se nechal unést nedávnými událostmi. Skutečně mě však návštěva břeclavského výměnného dne vlila novou střevlíčkářskou krev do žil. Zřejmě ještě nedokážu zapomenout na zážitky z dětství, kdy se tihle masožraví krasavci stávali mým hlavním cílem výprav do lesa. Jednou za čas mě to popadne a stranou pak jdou i tesařříci. Stejně tomu tak bylo i nyní. Svou roli v tom sehrálo určitě i zimní období, které se chýlilo sice ke konci, ale na dlouhotykadláky to stále ještě nebylo. K uspokojení mé touhy jsem měl ideální příležitost. V okolí Jeseníku, kde jsem trávil opět několik týdnů pracovního života, je ideální místo na spatření těch zajímavějších druhů této vybrané skupiny dravců.

Carabus fest

Lokalita posledního ročníku Jesenického "Carabus festu" se jeví jako vhodná i pro pořádání dalších festivalů s podobnou tématikou.

Carabus (Chrysocarabus) auronitens auronitens Fabricius, 1792

Carabus (Chrysocarabus) auronitens auronitens Fabricius, 1792  Carabus (Chrysocarabus) auronitens auronitens Fabricius, 1792

Carabus (Chrysocarabus) auronitens auronitens Fabricius, 1792

Carabus (Chrysocarabus) auronitens auronitens Fabricius, 1792 

Carabus (Carpathophilus) linnaei linnaei Panzer, 1812  Carabus (Carpathophilus) linnaei linnaei Panzer, 1812

  Carabus (Carpathophilus) linnaei linnaei Panzer, 1812

 Jedno slunečné odpoledne se tak procházím kousek od Chaty Čertovy kameny, kde mám vyhlídnuto již ze zimního období velmi nadějné místo. Času nemám nazbyt a tak se dávám do rychlého hledání. Blízké okolí jednoho ze sběrných potůčků jsem již prozkoumával minulý rok. Tak jak je tomu v širším okolí Jeseníku, očekávám zde místní raritní druh Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787, kterého jsem zde již našel. Sestupuji proto níže po proudu a nacházím na první pohled nadějné místo s větším množstvím ležícího dřeva a smrkových pařezů. Okolní porost je prosvětlený a potok se tady na mírné rovince rozlévá v širší bažinku. Zdá se, že se tady na čas zdržím.

Carabus (Platycarabus) irregularis irregularis Fabricius, 1792

Carabus (Platycarabus) irregularis irregularis Fabricius, 1792 Carabus (Platycarabus) irregularis irregularis Fabricius, 1792

Carabus (Platycarabus) irregularis irregularis Fabricius, 1792

Carabus (Platycarabus) irregularis irregularis Fabricius, 1792

Prvním nálezem jsou běžné druhy Carabus (Megodontus) violaceus violaceus Linnaeus, 1758 a Carabus (Chaetocarabus) intricatus intricatus Linnaeus, 1761. Když nacházím i Carabus (Chrysocarabus) auronitens auronitens Fabricius, 1792, začínám tušit, že to může být celkem příjemný den. Když se do rodinky lesních broučích obyvatel přidává i očekávaný Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787 myslím, že jsem si příděl dnešních překvapení vyčerpal.

Lokalita

Lokalita Lokalita

Za necelé dvě hodiny jsem na tomto místě zjistil přítomnost 6 druhů velkých Carabusů.

Když na mě vykoukne z vedlejšího pařízku Cychrus caraboides caraboides (Linnaeus, 1758) a sousedem v jeho zimním bytu není nikdo jiný než  Carabus (Carpathophilus) linnaei linnaei Panzer, 1812, nevycházím z údivu. Třešničkou na sladkém dortíku je nečekaný objev druhu Carabus (Platycarabus) irregularis irregularis Fabricius, 1792. Platycarabusové jsou mou slabinou a miluju každé podobné střetnutí. Tady jsem ho ale tak nějak nečekal. O to  větší je má radost.

Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787

Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787  Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787

 Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787

Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787  Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787

Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787

 Carabus (Hygrocarabus) variolosus variolosus Fabricius, 1787

Bohužel nemám více času a další zajímavé objevy musí počkat na někdy jindy. Myslím, že výskyt šesti druhů  Carabusů na jedné minilokalitě je více než pozoruhodný. Přitom se jedná o místo ne větší pět set čtverečních metrů. Můžu si prozatím jen nechat zdát, co dalšího může lokalita ještě skrývat. Pro další návštěvu jsem si už stanovil jasný cíl. Těším se na všechny pokusy o jeho plnění. Vždyť deset Carabusů na jednom místě je určitě více než šest. I kdyby se to nepovedlo. Rád se sem vrátím.