1 hour payday loans

Akimerus schaefferi - červenec

Lokalita Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784)

Lokalita Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784) Tam nahoře je živo. Všechno důležité se odehrává v korunách stromů.

Opět stojím na známém místě se zakloněnou hlavou a zírám vzhůru do korun vysokých dubů na okraji lesa. V šíji ještě cítím bolest od minulé výpravy. To jsem tady stál několik hodin. Už je to více než dva týdny co jsem tu byl naposled. Nadšení a vzrušení je ovšem pořád stejné. Jen počasí se změnilo. Fouká silný vítr. To není moc dobré. V noci se tu přehnala bouřka a veškerý podrost je silně promáčený. I když je téměř poledne, tráva pod stromy je stále mokrá. Minule slunce pražilo tak silně, že se tady nedalo vydržet. Bylo téměř bezvětří a samci tesaříka Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784) přeletovali vysoko v korunách stromů. Samičky bylo možné zahlédnout jen výjimečně. Dnes by tomu mělo být spíše naopak. Samci už budou asi jen ojediněle. Je to jeden z důvodů proč mi tento termín vyhovuje více. Vyfocení samce je dost problematické. V horku je velmi aktivní a dolů do podrostu slétne jen málokdy. U samiček je tomu jinak. Často naletují na nízký podrost pod stromy a na listech se nabízí příležitost si je vyfotit. Podlehl jsem kouzlu tohoto tesaříka a využívám každou možnost setkání se s tímto reliktním druhem. Zahlédnout ho na vlastní oči je velkým zážitkem na který se jen tak nezapomíná a stává se drogou.

Strangalia attenuata (Linnaeus, 1758)

Strangalia attenuata (Linnaeus, 1758) Strangalia attenuata (Linnaeus, 1758)

Pod stromy seděl na květech okolíků tesařík Strangalia attenuata (Linnaeus, 1758).

Fouká stále silný vítr v poryvech. Doufám v to, že alespoň na chvíli ustane. Slunce praží jak může a podrost se začíná pomalu vysoušet. Ještě vycházím na malou obchůzku do okolí. Po pár metrech vidím jak při okraji cesty je v trávě něco hnědého. I když si pomyslím, že je to dozajista páteříček, přesto se jdu podívat blíže. Udělal jsem dobře. V podrostu se k mému velkému potěšení na stéblu trávy suší tesařík Axinopalpis gracilis ssp. gracilis (Krynicky, 1832). Zřejmě po noční vydatné bouřce vylézá ze svého dočasného úkrytu. Při cestě se nachází i několik suchých větviček kde si všimnu pohybu. Pobíhá tam malý tesařík Exocentrus lusitanus (Linnaeus, 1767) a na další větvičce o kousek dál pro změnu sedí bez hnutí tesaříček Pogonocherus decoratus Fairmaire, 1855. 

Lokalita Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784)

Vrcholky dubů při okraji lesa a žhnoucí slunce. Známý pohled pro každého, kdo dlouhé hodiny čekal na tesaříka Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784)

Procházím i květy různých okoličnatých rostlin. Na květech řebříčku se v silném větru udrží jen několik málo hmyzáků vyznávajících zřejmě extrémní sporty. Z tesaříků je zde vidět jen běžné druhy jako Rutpela maculata (Poda, 1761), Stenurella bifasciata (Müller, 1776) a Stenurella melanura (Linnaeus, 1758). Přicházím ke staršímu ovocnému sadu, kde je mírné závětří. V okolí jeho plotu procházím opět květy a pátrám po zajímavějších tesaříkovitých broucích. Zespodu jednoho řebříčku si všímám většího broučího těla. Trčí jen částečně nohy. Podle nich usuzuji, že se zde schovává běžná maculata. Jen automaticky si tesaříka prohlížím z blízka. Podle štíhlého těla už poznávám, že jsem se dle nohou mýlil. V ruce držím vzácnější druh tesaříka Strangalia attenuata (Linnaeus, 1758), který tady není žádnou vzácností, ale na jiných místech jsem se s ní zatím ve větším množství nesetkal. Po obkoukání techniky schovávání tohoto druhu před větrem se dávám do průzkumu a za chvíli slavím další úspěchy. V závětří jsou někteří tesaříci vylezení i na květu a můžu pořídit i několik snímků. Nic zajímavějšího už neobjevuji a tak se vracím zpátky pokoušet štěstí v korunách dubů.

Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784)

Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784)

Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784) Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784)

Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784)

Samice tesaříka Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784)

Slunce pálí za krk, ale větrné poryvy neustávají. Přesto čekám v naději, že by se mohlo poštěstit alespoň nějaký kus zahlédnout. Chvíli čekám u jednoho dubu a pak zase přecházím jinam. Nevypadá to vůbec dobře. Jediní extrémní letci, kteří se větru nebojí jsou páteříčci. Sem tam zahlédnu proletět s velkou námahou i nějaké slunéčko. V korunách stromů je ale jinak klid. Zkouším ještě prohledávat okolní podrost na který samičky rády nalétávají. Když se vracím s nepořízenou zpátky na místo zahlédnu v dálce nějaký pohyb. Po cestě letí asi metr nad zemí něco velkého. Nemůže být pochyb. Je to Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784). Podle velikosti určitě samička. Chci vyběhnout naproti, ale chvíli se zarazím. Samička bojuje se silným větrem a letí stále velmi nízko nad zemí. Letí přímo na mě. Stále se přibližuje a až je na dosah máchnu po ní rukou. Další poryv který samička nečekala. Cítím jak do mě silné tělo brouka narazilo. Rukou jsem ji netrefil. Musela spadnout někam na zem. Hlavou mi prolétl zážitek, kdy jsem při poslední výpravě takhle nešťastně srazil krásného samečka do podrostu, ale už jsem ho pak nenašel. Dávám se rychle do prohledávání. Samička se ale nesnaží utéct. Zmatená sedí na malém dubovém výmladku těsně při zemi a zřejmě přemýšlí co se jí to vlastně stalo. Využívám chvíli zaváhání a udělám několik snímků. Krása. Nemůžu se vynadívat na tohoto úžasného brouka. Vím že je to poslední letošní pohled na Akimerus schaefferi schaefferi (Laicharting, 1784). Jejich doba už se navršila. V přírodě přepouští místo dalším druhům. Tak nashledanou zase příští rok. Snad se zase setkáme.

Zygaena filipendulae (Linnaeus, 1758)

Zygaena filipendulae (Linnaeus, 1758) - vřetenuška obecná.