1 hour payday loans

Rakousko - březen

Rakousko

Trögern Klamm. Na vrcholcích o kousek výše se stále držel sníh.

Naše partička mířící na jih Rakouska se zkompletovala v nočních hodinách v Brně. Já jako řidič, který se vyspal pouze tři hodinky jsem spoléhal na zásoby energetických nápojů a kafe. Zejména jsem vkládal naděje v nápoj s příznačným jménem extra Kamikaze. A skutečně. Jeho účinky byly nezpochybnitelné. Usnout za volantem prostě nešlo. Jen cestou do Brna jsem totiž pětkrát zastavoval na záchod a tak nebyl na žádné rozjímání čas. Lehce vyprázdněný jsem nabral všechny ostatní členy na smluveném místě. Pavel, Aleš i Michal byly už netrpěliví a očekávali můj příjezd. Po vyplnění zavazadlového prostoru až po okraj nám už nic nebránilo vyrazit.

Trögern Klamm

Trögern Klamm - vše připraveno ... vzhůru do akce!

Trögern Klamm

Trögern Klamm

Na rozdíl od vrcholků blízkých hor, nás v údolí přivítalo nefalšované jaro.

Cíl cesty byl už předem jasný. Zajímal nás výskyt tesaříka Xylosteus spinolae spinolae Frivaldszky, 1838. Dalším středem zájmu byli velice zajímavě vzhlížející střevlíci rodu Carabus a to zejména Platycarabus creutzeri Fabricius, 1801 a také Tachypus cancellatus emarginatus Duftschmid, 1812. Jelikož jsme vlastnili skvělého průvodce Pavla, blížili jsme se neomylně na místo určení. V brzkých dopoledních hodinách jsme se již proplétali spletitými a hlavně úzkými cestičkami v místních skalnatých kaňonech. Nedovedu si představit, co by se asi stalo, kdyby někdo chtěl jet ve stejný čas opačným směrem. Cestička nás dovedla krasovou oblastí daleko od civilizace, kde se nacházelo jen několik skrytých osamocených obydlí. Přivítal nás krásný Trögern Klamm.

Trögern Klamm

Trögern Klamm Trögern Klamm

Trögern Klamm Trögern Klamm

Trögern Klamm

Přírodní scenérie Trögern Klammu a jeho okolí se svou krásou vrývají hluboko do podvědomí.

Okolní příroda byla úžasná. Na vrcholcích kousek nad námi ležel ještě sníh. Bouřkové mraky se chytaly o tyto do výšky trčící velikány. O jejich špičaté výběžky se mraky roztrhly a jako z peřiny se sypaly sněhové vločky pouze na nejvýše položená místa. I když o několik desítek metrů od nás vládla krutá zima, dole v údolí bylo jaro v plném rozpuku. Vzduchem poletovali motýli a kvetly krásné orchideje. Nebyl ovšem čas se kochat krásami všude okolo.

Lokalita Xylosteus spinolae Frivaldszky, 1838

Vhodné místo, kde hledat tesaříka Xylosteus spinolae spinolae Frivaldsky, 1838

Saphanus piceus piceus (Laicharting, 1784)

Larva tesaříka Saphanus piceus piceus (Laicharting, 1784)

Xylosteus spinolae spinolae Frivaldsky, 1838

Xylosteus spinolae spinolae Frivaldsky, 1838 Xylosteus spinolae spinolae Frivaldsky, 1838

Xylosteus spinolae spinolae Frivaldsky, 1838

Zastavili jsme právě u porostů lísky obecné (Corylus avellana). Jako dobře naprogramované stroje jsme hltaly informace jak nejrychleji a s jistotou najít hledaného tesaříka. Poté jsme vyrazili do lesa. Známky výskytu vzácného Xylosteuse jsme nacházely celkem často. Požerky, zbytky imag a celé již uhnilé kusy v kukelních komůrkách. Několik ojedinělých úspěchů se nakonec dostavilo. Nemohli jsme se ovšem ubránit dojmu, že se letos nebudeme setkávat s tímto tesaříkem až tak hojně jak jsme očekávali. Po delším čase jsme se tak rozhodli zkusit štěstí jinde.

Trögern Klamm

Carabus irregularis ssp. bucephalus Kraatz, 1879

Carabus irregularis ssp. bucephalus Kraatz, 1879 Carabus irregularis ssp. bucephalus Kraatz, 1879

Megodontus violaceus ssp. germarii Sturm, 1815

Megodontus violaceus ssp. germarii Sturm, 1815 Carabus cancellatus ssp. emarginatus Duftschmid, 1812

O střevlíky tady naštěstí nebyla nouze ...

Rozprchli jsme se do okolních kopců v touze poznat tentokráte něco z místní fauny střevlíkovitých. Těžký terén z nás dokázal vycucnout poslední zbytky sil. První nálezy nás ale nabíjely stále novou energií a my se dostávali i do těžce přístupných míst. Nakonec jsme nacházeli zazimované téměř všechny velké střevlíky se kterými jsme se tady toužili setkat. Nejhojnější zástupcem byl Carabus irregularis ssp. bucephalus (= ssp. ramanus) Kraatz, 1879, který se na první pohled lišil od našeho stejnojmenného zástupce. Dalšími střevlíky, které jsme tu nacházeli byly Carabus cancellatus ssp. emarginatus Duftschmid, 1812, Megodontus violaceus ssp. germarii Sturm, 1815, Carabus intricatus intricatus Linnaeus, 1761 a také Platycarabus creutzeri Fabricius, 1801. Pomalu ale jistě jsme procházeli všechna nadějně vypadající místa a postupně si zlepšovali náladu. Co se ovšem nezlepšovalo bylo počasí. Začalo pršet a my se rozhodli opustit místní faunisticky bohatou lokalitu s příslibem návratu. Na bohaté zážitky z této oblasti budeme určitě dlouho vzpomínat.

Trögern Klamm a jaro

Jaro přichází ... já odcházím ...