1 hour payday loans

Oberea moravica - červen

Lokalita Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Lokalita tesaříka Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Euphorbia palustris L. Euphorbia palustris L.

Euphorbia palustris L. (pryšec bahenní) slouží jako živná rostlina tesaříku Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Minulý rok mně už nevyšel čas na prozkoumání lokalit s výskytem pryšce bahenního (Euphorbia palustris L.). Tahle až 120 cm vysoká rostlina je zařazena mezi silně ohrožené druhy naší květeny a je chráněna zákonem. Stejně jako je vzácná rostlina je vzácný i tesařík Oberea moravica Kratochvíl, 1989, který je na ni vázán svým vývojem. Letos jsem si návštěvu lokality nechtěl nechat ujít a dlouho jsem přemýšlel kdy na místo zajet. Tesařík má maximální dobu výskytu někdy v polovině června. Nezbývalo než doufat, že mně bude přát štěstěna a trefím se do nejvhodnějšího termínu výskytu. Minulý nestandartní rok co do počasí, už nebyla v červnu k zahlédnutí téměř žádná imaga. Tento rok je ale jiný. Takový jak má být. I když se v posledních dnech mírně ochladilo, na jižní Moravě se nejednalo o žádný drastický pokles v teplotách. Měl jsem jeden den dopoledne volno a tak jsem si naplánoval právě rychlou návštěvu lokality s výskytem pryšce. Sliboval jsem si pořízení několika fotek tesaříka přímo na místě jeho přirozeného výskytu.

Anoplodera sexguttata (Fabricius, 1775)

Na pryšcích byly k zahlédnutí i jiné druhy tesaříků ... Anoplodera sexguttata (Fabricius, 1775)

Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Tohle už je můj dnešní vytoužený cíl ... Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Oberea moravica Kratochvíl, 1989 Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Oberea moravica Kratochvíl, 1989 ... sedící, bdící ...

Probuzení do dne výpravy nebylo takové, jaké jsem si představoval. Bylo celkem chladno a také to vypadalo na déšť. I tak jsem měl chuť vyrazit. Doufal jsem, že chladnější počasí nebude tesaříkům vadit. A tak vyjíždím v celkem brzkou hodinu na místo. Ranní hodinu si vybírám z důvodů snadnějšího focení. Brouci nejsou takhle brzy zahřátí na provozní teplotu a ani tak ostražití. Prvně vyšplhají někam do vyšších partiích pryšce, kam na ně může svítit slunce a tam se nechávají zahřívat. Dalo by se říci, že si tím dobíjejí baterky na celodenní skotačení. Dnes to ovšem na žádné dobíjení moc nevypadá. Všude přítomné mraky mě doprovází celou cestu až na místo.

Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Oberea moravica Kratochvíl, 1989 Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Oberea moravica Kratochvíl, 1989

S postupujícím časem a intenzitou slunečního žáru si k sobě tesaříci nacházeli cestu častěji ...

Na místě zjišťuji, že zamračené počasí tesaříkům nevadí. Nacházím je nehybně sedět na stoncích a listech živné rostliny. Někteří se snaží vyšplhat co nejvýše na rostlinu, přičemž jsou ještě stále nemotorní a málo ostražití. V tuhle ranní dobu jsou velice zranitelní. Používají k úniku ovšem velmi účinnou zbraň. Při sebemenším podezření se snaží prvně skrýt za stonek či list. Pokud je útočník neodbytný, pouští se stonku a padají z vysokého pryšce dolů do podrostu, kde už je není tak snadné nalézt. Pro focení je tahle doba ještě dobrá. Jakmile vyjde sluníčko, tak se pořízení dobré fotky stává bojovým cvičení. Opatrně se člověk musí přibližovat a snažit se, aby si jeho pohybů  nevšimnul. Jeho ostražitost a rychlost je při plném svitu už poznatelně větší.

Oberea moravica Kratochvíl, 1989 Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Oberea moravica Kratochvíl, 1989 Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Samice kladoucí vajíčka na stonek pryšce bahenního (Euphorbia palustris L.), který slouží k vývoji larev tesaříka.

Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Oberea moravica Kratochvíl, 1989

Mně se tím komplikuje situace. Focení je daleko více a více složitější. Po desáté hodině se vyfocení samotného tesaříka stává téměř nemožné. Jsou však dvě výjimky. Tou první jsou kopulující páry, kterých je se stoupající teplotou vidět stále více a více. Samečci aktivně poletují v okolí rostlin a nacházejí samičky, které se snaží na listech či stoncích rostlin vnadit své protějšky. Než se dostanou k sobě, jsou stále velice ostražití. Při samotné kopulaci se stávají zranitelnějšími a při samotném spojení je pro ně nebezpečí daleko největší. Samička nesoucí svého partnera na zádech je neohrabaná, vzlétnutí je znemožněno a taktické padání do trávy není také z nejrychlejších. Druhou výjimkou jsou samičky kladoucí vajíčka na stonky živných rostlin. Zabráni do svého důležitého úkolu zachování populace si svého okolí téměř nevšímají a zodpovědně se věnují pouze kladení. Je čas místo opustit a nechat tady tesaříky samotné. Oni si tady už poradí. Jak je vidět, tak se jim na lokalitě daří. Pokud budou i nadále místa s výskytem vzácného pryšce bahenního (Euphorbia palustris L.), budou i místa s výskytem tesaříka Oberea moravica Kratochvíl, 1989.

Oberea moravica Kratochvíl, 1989

... nastal čas místo výskytu tesaříka Oberea moravica Kratochvíl, 1989 opustit ...