1 hour payday loans

Milovice - březen

Křivé jezero

Křivé jezero Křivé jezero

Křivé jezero

Národní přírodní rezervace Křivé jezero - poslední zbytek typických podpálavských luhů.

Předpověď počasí na víkend byla opět v tyto únorové dny velice nakloněna nějaké broučkařské výpravě. Mým největším problémem tak zůstalo jen vyřešit kam se vydat. Po několika úvahách vyhrály obory v okolí Milovic. Nečekal jsem zde obzvláště velké objevy, protože les je tady velice důsledně udržovaný. Ponechaného staršího dřeva v lese je minimum a tak je obzvláště zimní hledání v těchto místech velmi obtížné. Ale přesto jsem se chtěl do těchto míst podívat. V zimě jsem tady nikdy nebyl a chtěl jsem si připomenout ty bohaté letní zážitky, které se mi tady poštěstily. Cestou se nabízela zastávka v oblasti Křivého jezera. V sobotu dopoledne jsem tak za krásného slunečného počasí vyrazil na cestu k podpálavské obci Milovice.

Křivé jezero Křivé jezero

Ve stromovém patře převládá dub letní, tůně lemují porosty hlavatých vrb.

Křivé jezero Křivé jezero

V lesním podrostu i na vlhkých loukách bohaté kolonie bledule letní. Významná ornitologická lokalita.

Za slabou půlhodinku už stojím připravený u opuštěného mlýna v oblasti Křivého jezera. Na jaře tu bývají dlouhotrvající záplavy, které znemožňují podrobnější průzkum lokality. Místo se pak v létě stává zarostlou a neprostupnou džunglí, kterou chrání před vstupem hejna krvežíznivých komárů. Loni jsem se sem odvážil jen v pravé polední horko a i tak jsem vybíhal po pěti minutách s křikem a děsivým výrazem. Teď v zimě se mi tak nabízela možnost, dostat se do zajímavých míst této vyhlášené lokality. Místo je to nádherné, a kdo tuto oblast ještě nenavštívil o moc přišel. Tak nějak si představuji divoký lužní les. Staré stromy, tůně s vrbami, spoustu ležícího dřeva a nezaměnitelná atmosféra na vás čeká v každém kousku této lokality.

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)  patří k druhům silně ohroženým.

Tribolium madens (Charpentier, 1852)

Tribolium madens (Charpentier, 1852)

Neomida haemorrhoidalis (Fabricius, 1787)

Neomida haemorrhoidalis (Fabricius, 1787)

Coccinellidae

Coccinellidae

Zimující zástupci slunéčkovitých - Coccinellidae

Vichřice, která se prohnala Českou republikou tady taky zanechala své nezaměnitelné podpisy. Hodně vzrostlých stromů je zlomených a navozují tak pochmurnou náladu. O jeden ze vzrostlejších padlých kmenů se začínám ihned zajímat. Je téměř holý a jen na místech zůstává silná kůra. Pod ní je hodně živo. Zimuje zde několik druhů slunéčkovitých - Coccinellidae. Hned při svém druhém nakouknutí pod kůru objevuji opět jedno imago lesáka rumělkového Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763). Ten se mezi ostatními brouky nedá přehlédnout. Dále tady společně zimuje několik potemníků. Například krásně růžkatí Neomida haemorrhoidalis (Fabricius, 1787) a nebo menší Tribolium madens (Charpentier, 1852).

Milovice

Milovice Milovice

Rozmanitá příroda v okolí Milovic.

Obora Milovice

Milovice Milovice

Obora Milovice

Bylo opět příjemné se procházet po lesních cestách v okolí Milovic. Překrásné výhledy na nekončící lesy a pálavské vrchy mně vždy navodí příjemnou atmosféru. Procházel jsem se jen tak po cestách a vnímal ten neuvěřitelný klid sobotního odpoledne. Sem tam jsem sešel z cesty a propátral na pohled zajímavá místa, kde by se mohl ukrývat nějaký ten brouček. Slunce příjemně svítilo a můj stín se začal stále více prodlužovat. Začínal jsem pomýšlet na zpáteční cestu. Ani nevím proč, ale po častém zkoumání okolí cesty se můj zrak chvíli začal soustředit na cestu před sebou. 

Meloe violaceus Marsham, 1802

Meloe violaceus Marsham, 1802 Meloe violaceus Marsham, 1802

Meloe violaceus Marsham, 1802

Tahle fotogalerie se může jmenovat "první majka jaro nedělá ... ale potěší". Meloe violaceus Marsham, 1802.

Několik metrů přede mnou mě zaujal pohyb, který jsem nemohl na první pohled určit. Něco mi napovídalo, že to musí být určitě brouk. Zaostřil jsem zrak na pohybující se bod a přistoupil blíž. Nemohl jsem uvěřit svým očím. Je pravda, že teploty posledních dnů připomínaly už jaro, ale přece jenom kalendář říkal něco jiného. Přesto se přes cestu valil sameček majky fialové Meloe violaceus Marsham, 1802. Zmátlo ho počasí a i když noci a rána jsou chladné, tak přes den se na sluníčku vyšplhá rtuť teploměru i ke dvaceti stupňům. Jarní atmosféra tak byla dokonalá. Ale na to pravé jaro si budeme muset ještě chvíli počkat ...

Video (klikni na obrázek pro přehrání):

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763) Meloe violaceus Marsham, 1802

Video druhů Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763) a Meloe violaceus Marsham, 1802