1 hour payday loans

Stictoleptura erythroptera - červen

Lokalita Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822)

Lokalita Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822)

Známá lokalita tesaříka Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822)

I když nejsou předpovědi počasí moc optimistické, přesto vyjíždím brzy dopoledne na jednu "profláknutou" lokalitu. Na celý den hlásí pro celou tuhle oblast velmi deštivé počasí. Ve vzduchu už je sice cítit nějakou tu přeháňku, ale prozatím je počasí ideální. Bezvětří, slunečno a trochu dusno by mi mohlo vyhovovat. Po příjezdu na místo, zjišťuji, že se tady přes noc určitě nějaká bouřka přehnala. Je celkem mokro, ale sluníčko už vlhkou trávu začíná vysoušet. Místo jsem již navštívil před několika dny, kdy bylo celkem větrno a hledání tak bylo velice ztížené.

Stenurella melanura (Linnaeus, 1758)

Stenurella melanura (Linnaeus, 1758)

Rutpela maculata Poda, 1761

Rutpela maculata Poda, 1761

Dnes si naopak počasí musím pochválit. Užívám si dopoledního klidu a dávám se do prohledávání. Mimo jiné druhy brouků, je zde možné zastihnout jednoho z vzácnějších druhů tesaříků. Jeho jméno je Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822) a není mnoho míst v republice se stálým a potvrzeným výskytem. Obcházím staré stromy a prohlížím zejména listy. Celkem dlouho bezúspěšně.

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum L.)

Aesculus hippocastanum L. - jírovec maďal

Pod jedním stromem z dálky zahlédnu nějaký pohyb. Konečně. Na listu trávy tam sedí krásně červeně zabarvená samička. S chladnou hlavou vytahuji rychle foťák a snažím se udělat několik snímků než vzlétne do korun stromů. Samička se naštěstí chová jako zkušená fotomodelka a vydrží mi chvíli posedět na listu. Není mnoho příležitostí, kdy je možnost tohoto překrásného tesaříka vyfotit v přírodě. Po většinu dne se zdržuje v korunách stromů, kde nasedá na listy a přeletuje ze stromu na strom. Později se mi podaří ještě zahlédnout jednu samičku sedící na listu a několik samečků kroužících převážně v koruně stromů kolem listů. Počasí je polojasné, ale vždy když na chvíli vysvitne sluníčko, na stromech a v jejich okolí to ožije. Kolem poledne se počasí začíná zhoršovat a tak z místa spokojeně odcházím. Jsem rád, že tady tento vzácný druh dokáže v dnešní době ještě přežít. Snad tomu tak bude i nadále. Doufejme, že nikdo nedojde s nápadem likvidace těchto starých stromů, jak se v poslední době stává běžnou praxí. Pokud přežívají stromy, tak bude přežívat i tento krásný brouk.

Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822)

Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822) Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822)

Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822)

Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822)

Stictoleptura erythroptera (Hagenbach, 1822) - V ČR i SR velmi lokální a velmi vzácný druh. Vývoj larev probíhá ve zcela odumřelém dřevě dosud žijících stromů, ve starých odřených místech bez kůry ("lysinách"), v odřených kořenových nábězích a ve stromových dutinách. Imága se vyskytují v VI. - VIII. měsíci. Je to významný druh, jehož výskyt je v české zemi ohrožen a měl by určitě patřit mezi chráněné druhy. Určitou nadějí na záchranu byly staré stromové aleje, stromy v parcích a oborách, ale i zde v posledních letech zřetelně mizí.

eptura erythroptera (Hagenbach, 1822)