1 hour payday loans

Carabus arcensis - prosinec

Lokalita Carabus arcensis

Nenápadně vzhlížející les. Na první pohled nic zajímavého. Takových míst je všude ... nepočítaně.

Když v mé hlavě vzniknul nápad vyrazit na střevlíka Carabus arcensis arcensis Herbst, 1784, nebyl problém s přemlouváním mého kamaráda, aby mě na tuhle minivýpravu následoval. Kolega Láďa až do doby než jsme se seznámili preferoval pouze tesaříky, pestrokovečníky, nosatce a jinou havěť. Pak jsem ovšem mu ukázal několik fotek vybraných druhů carabů a od té doby nevynechá ani jednu výpravu na střevlíky. Teď zbývalo jen vyřešit kam na něj. Z tajných zdrojů jednoho nejmenovaného internetového informátora Lukáše, jsem byl zcela přesně obeznámen s místem výskytu tohoto krasavce. No a snad abych to pochopil zcela přesně, dostal jsem pro sichr típlou leteckou mapu s vyznačením všech pařezů kde zrovna letos zimuje. Byl čas vyrazit.

Chaetocarabus intricatus intricatus Linnaeus, 1761

Chaetocarabus intricatus intricatus Linnaeus, 1761

Chaetocarabus intricatus intricatus Linnaeus, 1761

Běžný, ale krásně vzhlížející Chaetocarabus intricatus intricatus Linnaeus, 1761

Přiznávám, že orientovat se v lese podle internetové letecké mapy je malý problém. Zejména, když je snímek z letních měsíců někdy před deseti lety. Náš orientační bod jímž byl krásně rozkvetlý hloh jsme stále nějak nemohli najít. I všechny ty stromy nebyly tak zelené jako jsme ze snímku předpokládali. Musel přijít na řadu můj orientační smysl. A právě tady se idylická nedělní výprava změnila v boj o přežití.

Lokalita

Láďa hledá ... už delší dobu ... jde na něj trudomyslnost ... měl jsem vzít míč ...

Lokalita Lokalita

Vhodně rozložené dřevo. To má arcensis rád. Jak jsme se za malou chvíli měli možnost přesvědčit.

Rhagium bifasciatum Fabricius, 1775

Předčasně jsem se zaradoval. Ale pěkně vybarvené imago Rhagium bifasciatum Fabricius, 1775 v zimě potěší oko fotografa.

Naštěstí jsme vhodně vypadající lokalitu našli. Ale i tak to nebylo jednoznačné hledání a arcensis několik hodin jasně vedl. Snažili jsme se obrátit nepříznivý stav v náš prospěch. Několik nadějných výkřiků však vždy vyplynulo na prázdno. To nám lehce nahlodávalo morálku. Do teď nechápu jak jsme to ty dlouhé hodiny vydrželi. Nakonec se štěstí přiklonilo. V jedné velice trouchnivé větvi se přede mnou něco bronzově zablesklo. Nebylo pochyb. Byl to on. Vykřikl jsem radostí. Láďa okamžitě přiběhl. Tiše jsme pozorovali. "Úžasné" vykřikl Láďa. "Úžasně famózní" zašeptám do ticha lesa. "Stálo to za ty hodiny hledání", podotknu. Důvod našeho celodenního zmrzání v lese by se ovšem nezasvěcenému jen těžko vysvětloval. My jsme spokojeni. Několik dalších nálezů nás utvrdilo v tom, že je důležité vytrvat. Spokojeně odjíždíme.

Carabus arcensis arcensis Herbst, 1784

Carabus arcensis arcensis Herbst, 1784

Carabus arcensis arcensis Herbst, 1784

Carabus arcensis arcensis Herbst, 1784