1 hour payday loans

Limnocarabus clathratus - březen

Lužní les

Typická krajina bažinaté části pravidelně zaplavovaného lužního lesa.

Výprava naplánovaná kamarádem Alešem měla od začátku jasný cíl. Tím bylo nalezení velmi vzácného střevlíka Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902. Několikrát jsem po něm již marně pátral. Teď mi bylo slíbeno, že smůlu prorazíme a budu mít fotky tohoto úžasného druhu střevlíka. Nebyl důvod nevěřit zkušenějšímu kolegovi a s blížícím se dnem odjezdu stoupala má nervozita plná nevšedního očekávání. Přidal se k nám ještě Alešův kamarád Honza a tím byla naše skupina kompletní. Kluci vyrazili v noční hodinu vlakem a nádraží v Hodoníně se stalo naším výchozím bodem. Naložili jsme se do auta a vyrazili vstříc broučkařským zážitkům. Na místo jsme přijížděli v čase kdy se rozednívalo a okolní příroda se teprve probouzela. Bez dlouhého otálení jsme vkročili do krásné krajiny zaplavovaného lužního lesa.

Lužní les

Chvíli po vstupu do lesa jsem byl ještě celkem suchý. Více než voda nám chůzi ztěžovala neprostupná džungle.

Po vstupu do nitra lesa jsme se stále snažili co nejvíce vyhýbat vodě. Což byl úkol velice obtížný. První větší přívodní kanál se nám podařilo překonat takřka beze ztrát. Jen Aleš okusil jednou nohou zda má voda přijatelnou teplotu. Od té doby jsme s Honzou pojali podezření, že nás Aleš vodí schválně po co nejvíce mokrých místech, protože on už mokrý byl. Dobrou hodinku jsme se pokoušeli skákat, přelézat, podlézat, plazit a šplhat tak aby se naše nožky nedotkly vody. Ale bylo to naprosto zbytečné. První nálezy očekávaného Limnocarabuse na sebe naštěstí nenechaly dlouho čekat, což nám velmi zvedlo náladu. Po šíleně pomalém postupu vpřed, kdy jsme se spíše motali v kruhu se před náma rozevřelo krásné místo. Teď jsem pochopil, že když Aleš na začátku prohodil: "do vody stejně musíme", rozhodně nekecal.

Lužní les Lužní les

Lužní les

Lužní les

Lužní les Lužní les

Bažiny v lužním lese. Voda nás pronásledovala na každém kroku. Později jsme si na ni tak nějak zvykli.

Pokorně jsme vlezli za Alešem do vody a pokračovali dále. Vody bylo naštěstí všude jen po kolena a v hlubších místech mírně nad. Teplota vzduchu byla něco kolem 8°C tudíž se žádné rochnění v teplých pramenech nekonalo. Což ostatně každý z nás po chvíli ucítil na vlastních prstech u nohou, jejichž cit nás brzo opustil a asi se vrátil někam zpět k autu do tepla nás počkat. Ovšem kouzelné prostředí tohoto nedotčeného kousku přírody nám to vše vynahradilo. Pomalu jsme prohledávali každý spadlý prastarý kmen vyčnívající nad vodu. Hmyz se na těchto vytvořených ostrůvcích vyskytoval v úctyhodném množství. Po odkrytí kousku kůry se před našim zrakem snažilo uprchnout spoustu drobných i větších střevlíčků, kteří zde byli nejhojnějšími hmyzími zástupci. Z větších střevlíků zde byli vcelku hojně k nalezení i zástupci druhu Carabus granulatus (Linnaeus, 1758). Nejvíce zde bylo ale clathratusů. Přitom oba druhy často zimovaly pospolu. Nezvykle teplá zima se podepsala na aktivitě všech broučích obyvatel lesa. Zhodnotili jsme to tak, že jsme došli na místo za pět minut dvanáct. Nebude chybět mnoho dní, než se všichni střevlíci ze svých zimovišť rozeběhnou do okolí. Pak bude o poznání obtížnější je najít.

Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902

Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902 a Carabus granulatus granulatus (Linnaeus, 1758).

Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902 Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902

Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902 Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902

Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902 Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902

Zimující Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902.

Pokud by nás někdo pozoroval, nejspíš by si pomyslel, že jsme blázni. Fotit brouky v březnu, skoro po pás ve vodě nemůže jen tak někdo. Chce to být pro věc opravdu zapálený. Škoda jen, že nadšení moc nezahřálo naše promrzlé končetiny a chladná voda nás nenechala užívat si okolní panenské přírody příliš dlouho. Asi po dvou hodinách brodění v chladných vodách bažiny jsme uznali za vhodné se s lesem rozloučit a pomýšlet na návrat. Myslím, že to bylo v pravý čas, protože už to nebyli jen prsty u nohou, které jsem přestával pomalu cítit. Cesta zpět naštěstí proběhla naprosto rychle a bezchybně jsme k našemu překvapení vyšli z neprostupného lesa opět na tom místě odkud jsme vyšli. Převlečení do suchých věcí byl po střetnutí s clathratusy můj druhý nejkrásnější zážitek dne. Spokojeni jsme vyrazili zpět domů a v hlavách se nám promítalo několik málo chvil v drsné přírodě, která nás unavila jako by jsme tam byli celý den. S Alešem a Honzou jsem se opět na nádraží rozloučil a poděkoval za krásný broučkařský zážitek. Jen těžko bych se sám vypořádával s drsnou přírodou lužních bažin. Díky tomu si můžete prohlédnout následující fotografie tohoto překrásného a vzácného střevlíka. Byli skvělými průvodci a těším se na další akci v jejich společnosti.

Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902

Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902

Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902

Carabus (Limnocarabus) clathratus auraniensis Műller, 1902 je dnes již velmi vzácný druh žijící v bažinách, na zaplavovaných loukách, v rákosinách a v pravidelně zaplavovaných lužních lesích. Plochý, robustní druh dosahující velikosti 27 - 36 mm. Černohnědý, někdy s matným zelenozlatavým nádechem, jamky na krovkách kovově zlaté, přívěsky černé. Krátkodobě se potápí a je schopen létat. Je rozšířen v celé Evropě, na Kavkaze a v mírném pásu Asie až po Koreu a Japonsko. Ve střední Evropě ve dvou poddruzích a to C. (L.) c. clathratus a C. (L.) c. auraniensis. První poddruh je menší (27-30 mm) a klenutější, žebra i řetízky má výraznější, vyskytuje se ve střední a východní Evropě a zasahuje či zasahoval také do ČR. Druhý poddruh je nápadně velký (28 - 36 mm) a plochý, žebra i řetízky jsou méně zřetelné. Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě a zasahuje velmi vzácně na Moravu. Po zaplavení Novomlýnských nádrží začátkem osmdesátých les se tento raritní druh dostal u nás na hranici vyhubení. Dnes je dokázáno, že přežívá pouze na jedné lokalitě v lužních lesích jižní Moravy. Patří mezi kriticky ohrožené druhy naší fauny.